BAKI KÜLƏKLƏR ŞƏHƏRİDİR
Avropa ilə Asiyanın qovuşuğunda yerləşən Azərbaycanın paytaxtı Bakı təkcə ölkədə deyil, həm də Qafqazda və Xəzər hövzəsində ən böyük şəhərdir. Abşeron yarımadasının cənubunda yerləşən bu şəhər dəniz səviyyəsindən 28 metr aşağıdadır. Paytaxtın adı "küləklər şəhəri" və ya "təpəlik üzərində şəhər" kimi izah edilir. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində şəhərin 5,5 mindən artıq yaşı olduğu müəyyən edilib.
Bakının memarlığı olduqca rəngarəngdir. UNESCO-nun Dünya İrsi Siyahısına daxil edilmiş İçərişəhər və Qız qalası ilə yanaşı, müasir Bakının siması olan "Alov qüllələri", habelə "Baku Crystal Hall", Heydər Əliyev Mərkəzi, Bakı Konqres Mərkəzi, "SOCAR Tower" və digər əzəmətli binalar şəhərin tarixi keçmişini və müasir həyatını xarakterizə edən tikililərdir.
XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlindəki birinci neft bumundan miras qalmış Bakı memarlığı Qərb və Şərq üslublarının vəhdətini özündə əks etdirən diqqətəlayiq nümunədir. Toplu halında bu elementlər Bakının unikal və orijinal görünüşünü təmin edir. Çin və Hindistanı Yaxın Şərq və Avropa ilə birləşdirən ticarət yollarının kəsişdiyi olduqca əlverişli məkanda yerləşməsi sayəsində Bakı qədim dövrlərdən bəri İpək Yolu üzərində mühüm tranzit məntəqəsi funksiyasını daşımaqdadır.
Bakı Azərbaycanın ən iri elm və mədəniyyət mərkəzidir. O, ilklərin məkanıdır – müsəlman Şərqində ilk dəfə milli teatr səhnəsi öz pərdəsini burada qaldırıb, ilk opera əsəri burada oynanılıb, ilk Azərbaycan qəzeti burada çap olunub, ilk Azərbaycan kitabxanası burada açılıb. Bu gün Bakıda 30-dan çox muzey, 10 teatr, 40-dan çox dövlət və qeyri-dövlət ali təhsil müəssisəsi, filarmoniya, kinostudiyalar, rəsm qalereyaları, kinoteatrlar var. Onların hamısı şəhərin ən gözəl binalarında yerləşir.
Paytaxtın ictimai həyatı olduqca dinamik və daim inkişafdadır. Son dövrlərdə Bakı özünü bir çox yüksək səviyyəli beynəlxalq tədbirlərin ev sahibi kimi tanıtdırmağa nail olub. Şəhərin mərkəzi və sahilyanı əraziləri həm yerli sakinlərin, həm də qonaqların toplaşdıqları sevimli məkanlardır.
Bakı isti yayı və yağıntılı qışı ilə seçilən yarımquru subtropik iqlimə malikdir. Lakin bu cür iqlimə malik digər şəhərlərdən fərqli olaraq Bakıda yay həddən artıq isti olmur. Bu, iki amillə - şəhərin şimal en dairəsində və Xəzər sahilindəki Abşeron yarımadasında yerləşməsi ilə əlaqədardır. Beləliklə, əlverişli coğrafi mövqeyi Bakını tacirlər üçün ticarət mərkəzinə, səyahətçilər üçün təhlükəsiz liman şəhərinə çevirib. Şəhər mülayim iqlimə, yarımsəhra zonaların üstünlük təşkil etdiyi landşafta malikdir və yerləşdiyi yarımadanın olduqca spesifik küləkləri ilə tanınır. Şimal küləyi (xəzri) yayda havanı sərinləşdirdiyi və qışda soyuqlaşdırdığı halda, cənub küləyi (gilavar) iqlimi il boyu mülayimləşdirir.
Dənizkənarı Milli Park Xəzərin sahili boyu uzanan heyrətamiz bulvardır. Dövlət Bayrağı Meydanı və səkkizguşəli ulduz formasında olan Dövlət Bayrağı Muzeyi əraziyə xüsusi əzəmət verir. Meydanda inşa olunmuş bayraq dirəyinin hündürlüyü 162 metrdir. Qurğunun ümumi çəkisi 220 tondur. Bayrağın eni 35 metr, uzunluğu 70 metr, ümumi sahəsi 2450 kvadratmetr, çəkisi isə təqribən 350 kiloqramdır. Ginnes dünya rekordları təşkilatı 2010-cu il mayın 29-da Azərbaycan Dövlət Bayrağı dirəyinin dünyada ən hündür bayraq dirəyi olduğunu təsdiq edib.
Dövlət Bayrağı Meydanı yaxınlığında “Baku Crystall Hall” sarayı yerləşir. Məhz burada 2012-ci ildə “Eurovision” mahnı müsabiqəsi keçirilib.
Beynəlxalq Muğam Mərkəzi, Azərbaycan Xalça Muzeyi, Dövlət Bayrağı Meydanı ərazisində yerləşən Daş salnamə muzeyi, həmçinin Meydana yaxın ərazidə YARAT Müasir İncəsənət Mərkəzinin ilk daimi məkanı kimi mədəniyyət obyektləri bu yerləri ziyarət edən qonaqlarda unudulmaz təəssüratlar yaradır.
Dövlət Bayrağı Meydanı istiqamətindən başlayan Bayıl bulvarında görülən işlər Dənizkənarı Milli Parkın simasını daha da gözəlləşdirir, paytaxta xüsusi yaraşıq verir. Bu cür istirahət mərkəzlərində yaradılan infrastrukturun ən müasir tələblər səviyyəsində olması sakinlərin rahatlığı baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Bakı Ağ Şəhər bulvarı Ağ Şəhərdən Xəzərə açılan mənzərəni xüsusi bir yaraşıqla daha da cazibədar edir. Bu bulvar əvvəllər paytaxtın “Qara şəhər” kimi tanınan və bir çox sənaye müəssisələrinin yerləşdiyi ərazidə ən müasir standartlara uyğun şəkildə salınıb.
Paytaxtın Bayıl qəsəbəsində, Bakı Bulvarının yeni salınan hissəsində yerləşən Su İdmanı Sarayının ümumi sahəsi 72 min kvadratmetrdir.
Azərbaycanın uğurla ev sahibliyi etdiyi “Bakı-2015” ilk Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimlərinin, bir sıra yarışlarının keçirildiyi Bakı Olimpiya Stadionu, habelə Milli Gimnastika Arenası, yaxınlıqdakı Böyük Şor bulvarı və parkı şəhərin gözəlliyini daha da artırır.
Şəhər bütövlükdə çəmənlikləri, yollar boyu cərgələnən kolları və ağacları, hər kəsin dincəlməsinə şərait yaradılmış iri parkları ilə yaşıllığa bürünmüş gözəl mənzərəyə malikdir.
Bakının panoramıNeftçıxarma qurğusuDənizkənarı Milli ParkHeydər Əliyev parkıİçərişəhərBakı gecələri“Park Bulvar” ticarət və əyləncə mərkəziMuzey Mərkəzi“Baku Crystal Hall” və Dövlət Bayrağı MeydanıŞirvanşahlar sarayıDövlət Bayrağı MeydanıHökumət EviBakının panoramıBakının panoramıBakının dənizdən görünüşüŞəhərin Xəzərsahili görünüşüBakı göydələnlərinin panoramıBakının yüksəklikdən panoramıŞəhərin Xəzərsahili görünüşüDənizdən “Fairmont Baku” kompleksinin görünüşüDənizdən Teleqüllənin görünüşüAzərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin binası“Torqovaya” adı ilə tanınan Nizami küçəsiŞirvanşahlar sarayıŞirvanşahlar sarayı, Seyid Yəhya Bakuvinin türbəsiİçərişəhərİçərişəhərİçərişəhərİçərişəhərİçərişəhərŞirvanşahlar sarayının giriş qapısıBakının mərkəzi küçələrindən biriİçərişəhərRamana qalasıBakı gecələri“Atəşgah” məbədiBibiheybət məscidiİçərişəhərdə qala divarıNizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı MuzeyiNizami meydanıİçərişəhərdə qədimi əşyaların satışıBakıda İstiqlaliyyət küçəsi“ÜNS” Yaradıcılıq SəhnəsiSəməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram TeatrıHeydər Əliyev MərkəziAzərbaycan Xalça MuzeyiBeynəlxalq Muğam MərkəziAzərbaycan Dövlət Musiqili TeatrıÜzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi AkademiyasıAbdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla TeatrıAzərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar TeatrıYaşıl TeatrQız qalasıMüslim Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Filarmoniyası“Səadət” sarayıAzərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet TeatrıBakı dəmiryolu stansiyasının köhnə binasıTofiq Bəhramov adına Respublika StadionuMilli Gimnastika ArenasıBakı Su İdmanı Sarayı

Baku, located at the joint of Europe and Asia and the capital of Azerbaijan is the largest urban center not only within the country, but across the Caucasus and around the Caspian Sea. At 28 meters below sea level, the city is in fact the lowest located capital in the world. The capital’s name itself is interpreted as “a city of winds” or “a city on a hill”. From data collected through intensive research it has been established that the city is over 5 and a half thousand years old.
Baku’s architecture varies enormously. Alongside the ancient fortress (walled inner part of the city - called “Icheri Sheher”) and its centuries-old Maiden Tower, both included on the UNESCO list of World Heritage Sites, Baku features ultra-modern sky-scrapers and cutting-edge construction like Flame Towers, Crystal Hall, the Heydar Aliyev Center and the SOCAR Tower and other grandiose buildings characterize the city’s historic past and its modern life. Baku Bay, a Legacy of the first Oil Boom of the late 19th – early 20th centuries, is particularly remarkable featuring a charming blend of European and Oriental styles, another integral component to the local architecture. These elements combined give a strikingly original and unique make up to the image of Baku. From ancient times Baku has been an important Silk Road entrepot due to its extremely convenient location at the crossroads of trade routes linking China and India with the Middle East and Europe.
Baku is the largest cultural center of Azerbaijan. It is the place of firsts - the national theatre first raised the curtain in the Islamic world, the first opera was performed, the first Azerbaijani newspaper was published, the first Azerbaijani library was opened. Today Baku is known to have more than 30 museums, 10 theatres, more than 40 state and private higher education institutions, a philharmonic, an opera house, film studios, picture galleries, cinemas and public libraries all housed in the city’s most beautiful buildings with interior decors every bit of which is as rich as their cultural content.
Baku has a very vibrant and thriving social life. The city takes pride in the wide range of cultural events taking place - both local and international and recently succeeded in making itself known as host to a number of high-level international events. The downtown and sea-front areas are favorite meeting places of both visitors and locals alike.
Baku enjoys a subtropical, semi-arid climate comprising hot and dry summers and cold, occasionally wet winters, with strong winds year round. However, unlike many other cities with this climate, Baku does not experience extremely hot summers. This is due to 2 factors. One its northern latitude and second the fact that it is located on the Absheron Peninsula on the shore of the Caspian Sea. Augmented by favorable climate, historically, this turned the town into a popular commercial hub and safe harbor for travelers. Baku has a moderate climate with its landscape dominated by semi-desert areas and known for the very peculiar winds of the peninsula. While the north wind, the khazri, cools the weather down in summer and chills it in winter, the southern one known as the ghilavar softens the climate all year round.
The seaside National Park is a remarkable boulevard stretching along the Caspian Sea. The National Flag Square and the National Flag Museum in the shape of an eight pointed star adds some special splendor to the area. The height of the flagpole reaches 162 meters and the total weight of the installation is 220 tons. The 2,450 sq meters of flag is 35 meters wide, 70 meters long and it weighs 350 kg. The Guinness world’s record book confirmed on 29 May 2010 that the pole of the Azerbaijani National Flag was the highest flagpole in the world.
Baku Crystal Hall is in the vicinity of the National Flag Square. The 2012 Eurovision Song Contest was held in the Crystal Hall.
International Mugham Center, Azerbaijani Carpet Museum, Stone Chronicle Museum in the territory of the National Flag Museum, as well as the YARAT Modern Art Center in the vicinity of the Square are cultural attractions that leave unforgettable impressions in visitors.
The Bayil boulevard that stretches from the National Flag Square brings more majesty to the Seaside National Park and glorifies the city. Modern infrastructure facilities in the area provide comfortable conditions for rest and relaxation.
Baku White City boulevard adds more beauty to the Caspian scene from the White City. This boulevard has been built in line with the latest standards in the area that once was known as Black city, the home of numerous industrial facilities.
Water Polo Arena in the new part of the Baku Boulevard in Bayil has the area of 72 thousand sq meters.
Baku Olympic Stadium that held the opening and closing ceremonies of the first European Games successfully hosted by Azerbaijan and a number of competitions, National Gymnastics Arena, Boyuk Shor boulevard and the park in the vicinity add extra glory to the city.
Baku has been beautifully landscaped with greenery all around the city – from flowers to grassy lawns, shrubs and trees aligning the roads and large parks and fountain areas where everyone is welcomed to relax.
There is an amazing boulevard stretching along the Caspian Sea front – the Park Boulevard. It is purely a pedestrian boulevard full of many restaurants, ice-cream parlors, places of entertainment for children, the newly- built Park Bulvar shopping mall, various statues and monuments, a musical fountain and the yacht club.
Looking out across the bay from the Park Boulevard one can spot the stadium, which hosted the 2012 EuroVision song contest, as well as the National Flag, one of the largest unsupported flags in the world, reaching an impressive height of 162m. (The flag itself is 35x70m and weighs 350kg.)