M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı 2008-ci il yanvarın 15-də yaradılıb. Dərslər innovativ texnologiyalardan və geniş yayılmış nou-haulardan istifadə edilməklə Moskva Dövlət Universitetinin tədris proqramları əsasında aparılır. Hər il filialın tələbələri müxtəlif elmi tədbirlərdə fəal iştirak edirlər. Filial fəaliyyətə başladığı vaxtdan etibarən İsrail, Rumıniya, Türkiyə, Yunanıstan, Kanada və ABŞ-ın aparıcı universitetləri ilə əlaqələr yaratmağa nail olub.
Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının tələbə şəhərciyində ən yüksək inşaat standartlarına cavab verən yataqxanalar var. Ümumi ərazisi 53.500 kvadratmetr olan şəhərcik müasir avadanlıq, zəngin kitabxana, konfrans zalı, yeməkxana, tələbə mərkəzi, üzgüçülük hovuzu və idman sahəsi ilə təchiz olunub. Hazırda filialda beş bölmə (fakültə) fəaliyyət göstərir.
Tələbələrə həm bakalavr, həm də magistr dərəcəsi almaq imkanı verilir.
• Filologiya fakültəsi – rus və roman-german filologiyası (ingilis, fransız, italyan, ispan dilləri və ədəbiyyatı)
• Kimya fakültəsi
• İqtisadiyyat fakültəsi – iki istiqamət üzrə: iqtisadiyyat və idarəetmə
• Psixologiya fakültəsi
• Tətbiqi riyaziyyat fakültəsi
Magistratura bölməsi filialda 2012-ci ildən fəaliyyət göstərir. Magistraturaya filologiya, tətbiqi riyaziyyat, kimya və psixologiya ixtisasları üzrə qəbul aparılır.

The Baku Branch of Lomonosov Moscow State University was established on January 15, 2008. The tuition is based on the curricula of the Moscow State University with innovative technologies and broadly applied know-how. Each year, the students of the Branch actively partake in a variety of scientific events. In the course of its activities, the Branch succeeded in forging ties with leading universities in Israel, Romania, Turkey, Greece, Canada and the US.
The Campus of Baku Branch of Lomonosov Moscow State University offers dormitories meeting the highest construction standards. The Campus is furnished with the state-of-the-art equipment, rich library, conference hall, canteen, student center, swimming pool and athletic facility with an overall area of 53,500 square meters. Five departments (faculties) are currently functioning at the Branch.
The students are given an opportunity to receive both a bachelor’s and master’s degrees.
• Philological faculty including Russian, Romance and Germanic Philology (English, French, Italian, Spanish languages and literature)
• Chemistry Faculty
• Faculty of Economics in two directions: Economics and Management
• Psychology Faculty
• Faculty of Applied Mathematics
The department for master’s degree has been functioning at the branch since 2012. The admission for mastership has been held on specialties: “Philology”, “Applied Mathematics”, “Chemistry” and “Psychology”.