AZƏRBAYCAN – ODLAR YURDU
Zəngin təbii sərvətləri olan, çoxəsrlik tarixi və səmimi qonaqpərvərliyi ilə tanınan Azərbaycan Asiya və Avropanı birləşdirən, Xəzər hövzəsi bölgəsində və Qafqazda ənənəvi olaraq mühüm rol oynayan ölkədir. Azərbaycan beş dövlətlə həmsərhəddir. 9 milyon 627,9 min əhalisi (2015-ci ilin iyun ayına olan məlumat) və 86,6 min kvadratkilometr ərazisi olan Azərbaycan Cənubi Qafqazda ən böyük ölkədir.
Şəlalələr, göllər, təbii qoruqlar və vəhşi təbiət – bütün bunlar Azərbaycanı həqiqətən valehedici edir. Qədim istehkamlar, saraylar, abidələr və daş dövrünə gedib çıxan qayaüstü rəsmlər, habelə atəşpərəstliyin məşhur müqəddəs ocaqları ölkənin özünəməxsus gözəlliyinə əlavə çalarlar qatan maraqlı yerlərdir. Yerli sakinləri üçün müqəddəs olmuş təbii alov çıxan yerlər əsrlər boyu öz dəyərini qoruyub saxlayıb və ölkənin hazırkı adında (Azərbaycan – Odlar Diyarı) öz əksini tapıb.
DÜNYADA İNSANIN MƏSKUNLAŞDIĞI ƏN QƏDİM MƏKANLARDAN BİRİ
Qarabağda yerləşən Azıx mağarasının tarixi ən qədim dövrlərdən birinə – Aşel mədəniyyəti erasından əvvəlki dövrə (750 min – 1,5 milyon il əvvələ) gedib çıxır. Qobustandakı heyrətamiz qayaüstü təsvirlərin (petroqliflərin) yaşı isə təxminən eramızdan əvvəl 40-10-cu minilliklərə təsadüf edir.
Məhz Qobustanda Böyükdağ, Kiçikdağ, Cingirdağ, Şonqardağ və Şıxqaya dağlarının parçalanması nəticəsində "çoxlu qaya parçaları" meydana çıxıb. Daş dövründə və sonrakı dövrlərdə yaşamış Azərbaycan əhalisinin keçmişinə aid faktlar qayaüstü rəsmlər, yaşayış məskənləri, məzarüstü daşlar və digər formalarda cəmləşib. Onların arasında qədim qayaüstü rəsmlər xüsusi yer tutur.
QAFQAZDA ƏN BÖYÜK DÖVLƏT
Azərbaycan Qafqazda ən çox əhali sıxlığına malik olan böyük sənaye mərkəzidir.
Ölkənin böyük neft ehtiyatları iqtisadiyyata mühüm töhfə verir və Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru kəmərinin çəkilişinin yekunlaşması sovet dövründən sonra mərkəzləşmiş planlı iqtisadiyyatdan neftə əsaslanan iqtisadiyyata keçidə öz möhürünü vurub. Ölkədə qlobal və regional əhəmiyyətli neft-qaz layihələri dünya dövlətlərinin diqqət mərkəzindədir.
GÜNƏŞLİ ÖLKƏ
Azərbaycanda günəşli saatların illik miqdarı 1800-2900 saat arasında dəyişir. Azərbaycan Qafqazın cənub-şərqində və İran yaylasının şimal-qərbində, subtropik zonanın şimal qurtaracağında yerləşir. Onun bu mürəkkəb coğrafi mövqeyi və landşaftı, habelə Xəzər dənizinə yaxın olması, günəş şüalarının, müxtəlif mənşəli hava kütlələrinin təsiri onun iqliminin müxtəlifliyinə şərait yaradır. Ölkə 13 iqlim zonasından 9-na malik olması ilə fəxr edir.
MÖCÜZƏLƏR DİYARI
Dünyada mövcud olan palçıq vulkanlarının az qala yarısının yatağı Azərbaycandadır. Palçıq vulkanları Azərbaycanda geniş yayılıb və dünyadakı 800 palçıq vulkanının təxminən 350-si onun sərhədləri daxilində yerləşir. Yerli əhali onları "palçıq vulkanları" kimi coğrafi adları ilə yanaşı, həm də "Yanardağ", "Pilpilə", "Qaynaça" və "Bozdağ" adlandırır. Azərbaycanda həmçinin yeraltı və sualtı palçıq vulkanları mövcuddur. Xəzər dənizində 140-dan artıq sualtı palçıq vulkanı var. Bakı arxipelaqında səkkiz ada palçıq vulkanı mənşəlidir. Digər növ palçıq vulkanları quyularla aşkar edilib, onların fəaliyyətinin izlərinə müxtəlif yaşlı layların arasında rast gəlinir. Tədqiqatlara əsasən, Azərbaycan ərazisində palçıq vulkanlarının ilk fəaliyyəti təqribən 25 milyon il əvvələ aiddir. Bu fenomeni dünyanın yeni möcüzələri sırasına daxil etmək təklifi irəli sürülür.
GƏNCLİYİN İNKİŞAFI DÖVLƏTİN SOSİAL SİYASƏTİNİN VACİB TƏRKİB HİSSƏLƏRİNDƏN BİRİDİR
Son illər ərzində gənclərin ictimai fəallığı yüksəlib, onların idarəetmədəki rolu artıb. Xarici ölkələrdə təhsil alan azərbaycanlı gənclər və məzunlar, orada çalışan gənc mütəxəssislər Azərbaycan diasporunun formalaşmasında və lobbiçilik fəaliyyətində yaxından iştirak edirlər. Dünyada baş verən qlobal dəyişikliklər və çağırışlar, həmçinin ölkənin yeni inkişaf imkanları Azərbaycanda gənclər siyasətinin yeni strategiyasının hazırlanmasını və qəbulunu zəruri edir. “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı müvafiq sahədə həyata keçirilən işlərə böyük töhfədir.
AZƏRBAYCAN MƏDƏNİYYƏTİ
Azərbaycan dərin köklərə malik ənənələri ilə tanınır. Ölkənin unikal mədəniyyəti onun musiqisində, poeziyasında və memarlığında öz əksini tapıb. Azərbaycan bir çox məşhur ziyalıların, alimlərin, şairlərin və musiqiçilərin vətənidir. Azərbaycan ədəbiyyatı dünya ədəbiyyatının ayrılmaz hissəsidir. Nizami Gəncəvi və Məhəmməd Füzuli kimi dahilərin əsərləri bütün dünyada tanınır. Azərbaycanın musiqi ənənələri böyük keçmişə malikdir. Muğam ölkənin zəngin musiqi irsinin həqiqətən də qiymətli incisidir.
Azərbaycan muğamı, aşıq, xalçaçılıq, tar ifaçılığı, kəlağayı sənəti və Novruz bayramı UNESCO-nun “Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısı”na daxil edilib.
Heydər Əliyev MərkəziQəbələ şəhəriŞəki dağlarıŞəki Xan Sarayının qala divarlarıNaxçıvan Əlincəçay xanəgahıBibiheybət məscidiGəncə şəhərində küçəİsmayıllıİsmayıllıGəncədə butulkalardan tikilmiş evQuba dağlarıXızı, Altıağac turizm məkanıGəncə şəhəriŞəkidə Ömər Əfəndi məscidiQəbələŞamaxıNaxçıvanda Möminə Xatun türbəsiQusarNaxçıvanda Batabat gölüGəncədə MaralgölGəncə şəhərində dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin abidəsiŞamaxıda Cümə məscidiAçıq səma altında Qala Arxeoloji-Etnoqrafik MuzeyiŞamaxı Astrofizika RəsədxanasıTovuzQəbələdə İmam Baba türbəsiŞəki Xan SarayıLənkəranda məscidGəncəGəncə Qala QapılarıGədəbəyŞahdağNaxçıvanda Nuh türbəsiGəncəQubaNaxçıvanda Zaviyə-Mədrəsə binası (XVII-XVIII əsrlər)Qubada Gümbəzli hamamBalakəndə Cümə məscidiMərəzədə Şeyx Diribaba türbəsiYuxarı QarabağMərdəkanda Dairəvi qalaGöygölNeft buruqlarıQaxda qədim Alban kilsəsiSumqayıtSumqayıtLerikBalakənNeftçıxarma qurğusuTovuzGəncədə Nizami Gəncəvi türbəsiBakıda Heydər Əliyev parkıŞəkidə “Xan yaylağı”QəbələXaçmazda Təzə məscidXaçmazZaqatalaŞəkidə Yuxarı KarvansarayQobustanQobustanLənkəranQubaXaçmaz

— AN INVITING LAND OF FIRE
Abundant in natural resources, known for its centuries-old history and outspoken hospitality, Azerbaijan is a country linking Asia to Europe that has traditionally played an important role in the Caspian Basin and the Caucasus. Washed by the Caspian Sea, Azerbaijan shares borders with five nations. With a population of 9 million 627,9 thousand (estimated as of June 2015) and an area covering 86.6 thousand square kilometers it is the largest country in the South Caucasus.
The sheer amount of natural features like Waterfalls, lakes, natural reserves and the wildlife of Azerbaijan all create a fascinating country indeed. Ancient forts, palaces, memorial sites and rock carvings dating back to the Stone Age, as well as the famous Zoroastrian shrine are no less interesting adding to the country’s unique charm. Places with access to natural fire, sacred to the area’s indigenous residents, have retained their significance throughout the centuries and found their way into the country’s real name – Azerbaijan - the Land of Fire.
ONE OF THE WORLD’S OLDEST HUMAN HABITATION HUBS
The Azykh Cave, located in Garabagh, dates back to one of the oldest periods in human history - the pre-Acheulian Era (750 thousand -1.5 million years ago). Whereas the impressive rock carvings (petroglyphs) in Gobustan are estimated to be from around 40-10 millenium B.C.
It was here in Gobustan, where the fantastic destruction of the mountains Beyukdagh, Kichikdagh, Jingirdagh, Shongardagh and Shikhgaya occurred as a 'sea of rocks'. A testimony to the past of the Azerbaijani people of the Stone Age era and subsequent periods is concentrated here in the form of rock carvings, settlements, tombstones, etc. Among them ancient rock carvings are of particular prominence.
THE LARGEST COUNTRY IN THE CAUCASUS
Azerbaijan is the largest industrial hub with the highest population density in the Caucasus.
Azerbaijan’s large oil reserves are a major contributor to the economy and the completion of the Baku-Tbilisi-Ceyhan Pipeline sealed the post-soviet transition from a centrally planned economy to an oil based one. The country’s oil-gas projects of global and regional significance are in the center of the attention of the world countries.
A SUNNY COUNTRY
Annual sunshine hours in Azerbaijan vary between 1800 -2900. Azerbaijan is situated on the northern extremity of the subtropical zone, in the southeastern part of the Caucasus and the northwestern part of the Iranian plateau. This complicated geographical location and landscape, with its proximity to the Caspian Sea, the effect of sun's radiation, air masses of different origin etc., contribute to its climatological diversity. The country takes pride in experiencing 9 out of 13 climatic zones.
A WONDERLAND
Azerbaijan is hotbed to almost half of the world’s existing mud volcanoes. Mud volcanoes are widely spread in Azerbaijan with about 350 of the 800 volcanoes of the world located within its borders. Local people refer to them as “yanardagh” (burning mountain), “pilpila” (terrace), “gaynacha” (boiling water) and “bozdagh” (grey mountain) alongside its geographical name – mud volcanoes. Underground and submarine mud volcanoes also prevail in Azerbaijan. There are over 140 submarine volcanoes in the Caspian Sea. Eight islands in the Baku Archipelago are mud volcanoes by origination. The other kind of mud volcano is found in wells, where their activity can be observed among the strata of various ages. According to research, mud volcanoes initially began their activity in the territory of Azerbaijan 25 million years ago. This phenomenon is nominated to be listed as one of the new wonders of the world.
DEVELOPMENT OF THE YOUTH IS AN IMPORTANT PART OF THE PUBLIC SOCIAL POLICY
Public activities of the young people have increased over the past years, they are now more involved in public administration. The young people who study abroad and graduates, as well as the young experts working abroad are closely involved in the formation of the Azerbaijani diaspora.
Global changes and challenges, new development opportunities require the adoption of the Azerbaijani Youth Policy. The Presidential Decree on approval of the “2015-2025 Development Policy of the Azerbaijani Youth” is a great contribution to overall efforts.
THE AZERBAIJANI CULTURE
Azerbaijan is recognized for its deeply-rooted traditions. The country’s unique culture manifests itself through music, poetry and architecture. Azerbaijan is home to a number of outstanding intellectuals, scholars, poets and musicians. The Azerbaijani literature is an integral part of the world literature with works by Nizami Ganjavi and Mohammad Fuzuli recognized as worldwide masterpieces. Musical traditions of Azerbaijan have a very ancient past with Mugham as a true gem of the country’s rich musical heritage. The Azerbaijani mugham, ashuq, carpet weaving, performance in tar [musical instrument], silk kerchief and Novruz holiday has been included into UNESCO’s Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity.
Heydar Aliyev CentreGabala CitySheki uplandThe Fortress of Skeki Khan’s PalaceNackchivan Alinjachay Khanegah tombThe Bibi-Heybat Mosque in BakuGanja CityIsmayillyIsmayillyThe House built out of bottles in GanjaGuba MountainsKhizy, Altiaghaj, Tourist attractionGanja CityOmar Efendi Mosque in ShekiGabalaShamakhyMomina-Hatusn’s Mausoleum in NakhchivanGusarLake Batabat in NakhchivanLake Maral-gyol in the outskirts of Ganja CityMonument to Great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi in GanjaJuma Mosque in ShamakhyArcheological-ethnographical Complex under the open sky in the village of GalaShamakhy Astrophysical ObservatoryTovuzImam-Baba Mausoleum in Gabala CityPalace of Shekhi Khans in Sheki CityThe Mosque in LankaranGanjaGanja Fortress GatesGadabeyShah-DaghNoah’s Mausoleum in NakhchivanGanjaGubaBuilding of Zaviya Medrese (Moslem theological school) in Nakhchivan (XVII-XVIII centuries)Guba domed bathhouseThe Mosque in BalakanSheik Diri-Baba’s Mausoleum in MarazaUpper GarabaghCircular Castle in MardakanLake Goy-gyolOil derricksAncient Albanian Temple in GakhSumgayitSumgayitLerikBalakanBorehole for producing oilTovuzNizami Ganjavi’s Mausoleum in GanjaHeydar Aliyev Park in Baku“Khan Yaylaghy” (Khanate Country house) in the outskirts of Sheki CityGabalaA New mosque in KhachmazKhachmazZagatalaUpper Karvansaray in Sheki CityGobustanGobustanLankaranGubaKhachmaz