PROFESSOR NƏRGİZ PAŞAYEVA
47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadası münasibətilə bütün iştirakçıları ürəkdən salamlayırıq. Azərbaycan kimyaçıları adından və şəxsən öz adımdan Vyetnamda 46-cı Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında iştirak edən həmkarlarımızı dəstəklədiyimizi bildiririk. 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasına isə Azərbaycan ev sahibliyi edir. M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru kimi fəxr edirəm ki, bu nüfuzlu elmi tədbir bizim  Universitetimizin təşkilatçılığı ilə keçiriləcək.
Azərbaycan kimyaçıları rəqabətədavamlı elmi baza yaratmağa müvəffəq olublar. Onlardan bizə qalan elmi məktəblər və ənənələr bunun bariz nümunəsidir. Həmin ənənələri davam etdirən və elm yolunda irəliləyən gənclərə istiqamət vermək isə bizim borcumuzdur. Biz müasir dünyada əldə etdiyimiz nailiyyətlərə görə elmin enişli-yoxuşlu yollarında irəliləyən gənc alimlərimizə borcluyuq. Hər gün yüzlərlə insanın həyatını xilas edərək dövrümüzün qəhrəmanlarına çevrilən həkimlər kimya elminin ən son nailiyyətlərinin təbabətdə tətbiqindən uğurla bəhrələnirlər. Kimya elmi nəinki gündəlik həyatımızda, təsərrüfatın müxtəlif sahələrində mühüm rol oynayır, həm də dünya iqtisadiyyatının inkişafına əhəmiyyətli təsir edir.
Əziz dostlar, planetimiz kiçikdir və bəzən dünyamız kimya laboratoriyasına bənzəyir və həmin laboratoriyada hamımızı müxtəlif formalarda olsa da bir məqsəd birləşdirir - dünyamızın qorunması. Gələcək nəsilləri düşünərək biz elmi biliklər əldə etməli və mənəvi dəyərləri özümüzə aşılamalıyıq, çünki bunsuz elm təhlükəli, bilik isə əhəmiyyətsizdir. Məhz elm və mənəvi dəyərlərin vəhdətini əsas tutaraq 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının iştirakçılarına yeni elmi kəşflər və qələbələr arzu edirəm.
Xəzər dənizinin sahilində yerləşən günəşli Bakı sizin gəlişinizi gözləyir. Təbii ki, sizin hamınız bu tədbirdə qələbə qazanmaq istəyirsiniz. Lakin bununla belə ümid edirəm ki, siz burada yeni dostlar qazanmağı daha çox istəyirsiniz. Xoş arzularla,
Professor Nərgiz Paşayeva
M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universiteti Bakı filialının rektoru,
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü,
47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasının prezidenti
AKADEMİK AKİF ƏLİZADƏ
2015-ci ildə Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərinin 47-ci Beynəlxalq Kimya Olimpiadasına ev sahibliyi etməsindən çox məmnunuq. Bu bizim ölkədə beynəlxalq səviyyədə keçirilən ilk kimya müsabiqəsidir və qədim Odlar Yurdunda müxtəlif ölkələri təmsil edən gənc istedadları salamlamaqdan qürur duyuram.
Azərbaycan kimya, metallurgiya, tikinti, səhiyyə və bir sıra digər sahələrdə istifadə edilən neft, qaz və mineral ehtiyatlara malikdir. Ölkə, həmçinin geniş çeşidli metal, daş yataqları, isti və mineral bulaqlarla zəngindir. Bütün bunlar kimya sahəsində tədqiqatlar aparmaq üçün böyük potensial yaradır.
Ümid edirəm ki, qarşıdan gələn Olimpiada bir çox iştirakçıların akademik fəaliyyətində və karyera inkişafında dönüş yaradacaq. Sizə uğurlar və Azərbaycanda vaxtınızın xoş keçməsini arzu edirəm.

PROFESSOR NARGIZ PASHAYEVA
On the occasion of the 47th International Chemistry Olympiad we would like to extend a very warm welcome to all the participants. On behalf of Azerbaijani chemists and myself, I would like to express our support to the colleagues attending the 46th International Chemistry Olympiad in Vietnam. The 47th International Chemistry Olympiad is to take place in Baku and as the rector of the Baku Branch of Lomonosov Moscow State University I am proud that this truly scientific event will take place at our University which ranks high in its status.
Azerbaijani chemists have managed to create a competitive scientific base in their field. This can be seen from the scientific schools and traditions that we have inherited from them. It is therefore our duty to support the continuation of these traditions and the bright youth that have decided to embark on this scientific journey. These young scientists, who chose to set foot on the thorny path of science are the ones to whom we owe our progress in the modern world. Today’s doctors who turn into modern-day heroes by saving hundreds of lives every day, use chemicals developed by chemists and together with having an impact on our daily lives, chemistry influences the way world economics works.
Our planet is a small one, dear friends, and at times it resembles a chemical laboratory where we all, albeit in different forms, have the same task – to preserve our world. With future generations in mind we must arm ourselves with science and moral values without which science is dangerous and knowledge is insignificant. With this combination in mind I wish the participants of the 47th Olympiad new scientific discoveries and victories.
The day you arrive to Baku, a sunny city will be awaiting you on the shore of the Caspian Sea. All of you are certainly aiming for victory at this event, however, I hope that what you aim for the most is your eagerness to gain new friends here. With warm regards and anticipation,
Professor Nargiz Pashayeva
Rector of the Baku Branch of Lomonosov Moscow State University,
Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences,
President of the 47th International Chemistry Olympiad.
ACADEMICIAN AKIF ALIZADEH
It is our utmost pleasure to host the 47th International Chemistry Olympiad in 2015 in Baku, Azerbaijan. This is the first Chemistry contest of this level held in our country, and I am honored to hereby welcome young talents from a variety of countries in the ancient Land of Fire.
Azerbaijan is lavishly endowed with oil, gas and rich mineral resources useful in chemistry, metallurgy, construction, health and a number of other areas. The country is also rich with a broad array of metals, stones, thermal and mineral springs. This inter alia creates enormous potential for chemical research.
I hope the forthcoming Olympiad will become a turning point in further academic endeavors and career growth for a number of its participants.