Beynəlxalq Kimya Olimpiadası keçirmək ideyası 1968-ci ildə keçmiş Çexoslovakiyada meydana gəlib. Onun keçirilməsində məqsəd ölkələr və xalqlar arasında əlaqələri genişləndirmək və elm sahəsində informasiya mübadiləsi aparmaq olub. Çexoslovakiya Milli Komitəsi tərəfindən dəvətnamələr Rumıniya istisna olmaqla bütün sosialist ölkələrinə göndərilib. Lakin 1968-ci ilin mayında Çexoslovakiya ilə Sovet İttifaqı arasında münasibətlər o dərəcədə kəskinləşdi ki, birinci beynəlxalq yarışmada yalnız Polşa və Macarıstan iştirak etdilər.
Birinci Beynəlxalq Kimya Olimpiadası 1968-ci il iyunun 18-dən 21-dək Praqada keçirilib. Üç iştirakçı ölkənin hər biri yarışmaya altı şagirddən ibarət komanda göndəriblər. Orada dörd nəzəri tapşırıq həll edilməli idi. Birinci Olimpiadada növbəti yarışmalar üçün qaydalar təklif edilib.
İkinci Beynəlxalq Kimya Olimpiadası 1969-cu ildə Polşada keçirilib. Bu tədbirdə Bolqarıstan da iştirak edib. Hər komanda beş şagirddən ibarət olub və proqrama eksperimental yarışma da salınıb. Qərara alınıb ki, gələcək yarışmalara daha çox sayda sosialist ölkələri dəvət olunsun və şagirdlərin sayı dörd nəfərlə məhdudlaşdırılsın.
Üçüncü Beynəlxalq Kimya Olimpiadası 1970-ci ildə Macarıstanda təşkil edilib. Orada ADR, Rumıniya və Sovet İttifaqı da iştirak ediblər. Yarışmada şagirdlərə üçdən artıq mükafatlar verilib.
1971-ci ildə Beynəlxalq Kimya Olimpiadası keçirilməyib, çünki 1970-ci ildəki yarışmanın sonunda növbəti tədbirin təşkilatçılığı və ev sahibliyi məsələsində razılıq əldə olunmayıb. Bu məsələ növbəti üç il üçün diplomatik razılaşma yolu ilə həll edilib. Qərara alınıb ki, yarışma 1972-ci ildə SSRİ-də, 1973-cü ildə Bolqarıstanda və 1974-cü ildə Rumıniyada keçirilsin.
1972-ci ildə ilk dəfə Beynəlxalq Kimya Olimpiadası üçün hazırlıq tapşırıqları tərtib edilib. Həmçinin Münsiflər Heyətinin iclasında təklif olunub ki, Vyetnama, Monqolustana və Kubaya dəvətnamələr göndərilsin. Təəssüf ki, bu dəvətnamələr göndərilməyib və 1973-cü ildə yarışmada yeddi ölkə iştirak edib.
1974-cü ildə Rumıniya İsveçi və Yuqoslaviyanı Buxarestdəki Olimpiadaya dəvət edib, Almaniya və Avstriya isə müşahidəçilərini göndəriblər. Almaniya Federativ Respublikası müşahidəçi qismində iştirak edən ilk NATO ölkəsi olub. Bu iştirak Brandt hökumətinin Şərqdə müqavilələri olması sayəsində baş tutub. Beləliklə, 1975-ci ildə Qərbi Almaniya, Avstriya və Belçika da Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında təmsil olunublar.
Beynəlxalq Kimya Olimpiadası qeyri-sosialist ölkələri arasında ilk dəfə 1980-ci ildə Avstriyanın Lins şəhərində keçirilib. Orada Sovet İttifaqı iştirak etməyib. Həmin vaxtdan etibarən iştirakçı ölkələrin sayı artmağa başlayıb. Əgər 1980-ci ildə yarışmada 13 dövlət təmsil olunubsa, Frankfurt-Maynda keçirilmiş 1984-cü il Olimpiadasında bu rəqəm 21-ə yüksəlib. 1990-cı illərin əvvəllərində "dəmir pərdənin" aradan qalxması və SSRİ-nin müstəqil dövlətlərə parçalanması ilə iştirakçıların sayı daha da artıb. Bundan əlavə, Asiya və Latın Amerikası ölkələrinin bu tədbirə artmaqda olan marağı iştirakçıların sayında özünü açıq-aydın göstərib. 1998-ci ildə yarışmada ümumilikdə 47 nümayəndə heyəti iştirak edib. Hazırda Beynəlxalq Kimya Olimpiadasına təxminən 80 ölkə qatılır.

The idea of the International Chemistry Olympiad was developed in the former Czechoslovakia in 1968. It was designed with the aim to increase the number of international contacts and the exchange of information between nations. Invitations were sent by the Czechoslovak national committee to all socialist countries, except Romania. However, in May 1968, relations between Czechoslovakia and the Soviet Union became so delicate that only Poland and Hungary participated in the first international competition.
The first International Chemistry Olympiad took place in Prague between 18 and 21 June 1968. Each of the three participating countries sent a team of six pupils, and four theoretical tasks were to be solved. Guidelines for the next competitions were already suggested. The second chemistry Olympiad took place in 1969 in Poland, and Bulgaria also participated. Each team consisted of five pupils, and an experimental competition was added. The decision was made to invite more socialist countries to future competitions and to limit the number of pupils to four. The third Olympiad in 1970 was organised in Hungary with the GDR, Romania and the Soviet Union as new countries. In this competition, more than three prizes were distributed to the pupils.
There was no Olympiad held in 1971, as at the end of the competition in 1970, an organiser and host for the next event could not be agreed on. This was solved for the next three years by diplomatically agreeing on the Soviet Union to host 1972, Bulgaria in 1973, and Romania in 1974. 1972 was the first time where preparation tasks for the International Chemistry Olympiad were created. Also, at a jury session, it was suggested that invitations should be sent to Vietnam, Mongolia, and Cuba. Unfortunately though, these invitations were not sent, leaving seven to compete in 1973.
In 1974, Romania invited Sweden and Yugoslavia to the Olympiad in Bucharest and Germany and Austria sent observers. The Federal Republic of Germany was the first NATO-country with an observer present and this was only able to occur because the Brandt government had contracts in the East. Thus, in 1975, West Germany, Austria, and Belgium also participated in the International Chemistry Olympiad.
The first Olympiad in a non-socialist country took place 1980 in Linz in Austria, although the Soviet Union did not participate. Since then the number of the participating countries has increased steadily. In 1980, only 13 nations took part but this number increased to 21 by the 1984 Olympiad in Frankfurt/Main. With the fall of the Iron Curtain and the break-up of the Soviet Union into independent states in the early 1990s, the number of participants increased again. In addition, the increasing interest of Asian and Latin American countries became apparent with the numbers of participants. Altogether 47 delegations participated in 1998. Presently, around 80 countries participate in the International Chemistry Olympiad.